Knihovna

Knihovna

Brázda | monografie
Nejobsáhlejší kniha o životě a dílu Pavla Brázdy. Byla vydána při příležitosti velké půlroční výstavy v Národní galerii v letech 2005-2006. Tato monografie je souborem početných barevných reprodukcí obrazů i černobílých reprodukcí kreseb a shrnutím zásadních písemných dokumentů s doplňujícím rozhovorem s tímto pozoruhodným umělcem.
Argo
cz
2006
H R A: Kreslené příběhy s dodatečným slovním doprovodem
Kolekci asi 300 kreseb a kresebných skladeb, s kterými Brázda začínal v druhé polovině 80. let ještě jako topič v koksové kotelně, se dlouho chystal vydat knižně. Kresby jsou doprovázeny autorovými texty a tvoří ucelenou fabuli.
Argo
cz
2014
Obluda čeká, obluda má čas
„Brázdova Obluda čekala dlouho, ale dočkala se: její autor je dnes považován za jednoho z našich nejoriginálnějších tvůrců 20. století. Což ovšem neznamená, že by uznávaný klasik nějak slevil ze svého nekonvenčního přístupu k tvorbě i životu. Dokládá to i tato kniha, v níž ústy svého znalce Přemysla Arátora předkládá vlastní osud bez jakýchkoli příkras a kompromisů,“ hodnotí knihu kulturní redaktor týdeníku Respekt Jan H. Vitvar.
Respekt
cz, en, fr
2007
Malarstwo i grafika
Galeria Miejska we Wroclawiu vydala tento katalog k výstavě konané od prosince 2013 do ledna 2014.
Galeria Miejska we Wroclawiu
en, pl
2014
Pavel Brázda is here!
Published in a limited edition on the occasion of Pavel Brázda´s exhibition at the Library of Birmingham.
Embassy of the Czech republic and Birmingham City Council
en
2017
Osudy a dílo / Schicksale und Werke / Fates and Work
Katalog k velké retrospektivní výstavě konané Egon Schiele Art Centrem v Českém Krumlově v roce 2017. Katalog je trojjazyčný, obsahuje texty české, německé a anglické.
Egon Schiele Art Centrum
cz, en, de
2017
Vzácná setkání
Katalog, mapující výstavy Josefa Čapka, Jaroslava Dostála, Věry Novákové, Pavla Brázdy a Ivana Sobotky v Galerii Octopus v Rýmařově mezi lety 1990-2019.
Octopus
cz
2019
Pavel Brázda: mezi začátky a konci II = between dawn and twilight II
Katalog k výstavě konané v Galerii středočeského kraje v Kutné hoře od února do června 2016.
Galerie středočeského kraje
cz, en
2016
Brázda: 16 postcards
Soubor 16 pohlednic s díly Pavla Brázdy.
Argo
2006
Pavel Brázda a Věra Nováková, Reliéfní a strukturální obrazy z 1. poloviny 60. let
Soubor 8 pohlednic s reliéfními a strukturálními díly Pavla Brázdy a Věry Novákové.
Revolver Revue
Pavel Brázda – Věra Nováková: 50. léta. Obrazy – kresby. Ženské domovy 1992
Myšlenka vystavit dílo Pavla Brázdy a Věry Novákové se zrodila na počátku devadesátých let, v době, kdy redaktoři RR – Terezie Pokorná a Viktor Karlík – připravovali „brázdovský“ portrét pro časopis Revolver Revue (RR č. 14/1990). Katalog, který vydalo PKC Ženské domovy na základě výstavní dramaturgie Michala Blažka jako 6. edici RR, obsahuje úvodní slovo pořadatelů, podrobné medailony Pavla Brázdy a Věry Novákové a dále zahrnuje barevné reprodukce třiadvaceti obrazů a černobílé reprodukce osmi kreseb (tři z toho jsou dvoustránkové).
PKC Ženské domovy
cz
1990